2010. április 25., vasárnap

Plusz, mínusz


Sajnos a sokúszós csuka elhunyt. Rejtély, hogy miért... 17 centiméteres volt. De sikerült szereznem helyette egy újat. Ő még kevesebb mint 10 centi. Meg újra van egy gömb halam. Igaz nem zöld gömbhal, de ez is szép lesz ha nagyobbra megnő.
Pont elkaptam a csík halamat, amint pihent az egyik levélen. Kis lusta halacska, teli pocakkal.

2010. április 22., csütörtök

Nílusi sokúszós csuka (Polypterus senegalus)

Először ódzkodtam ettől a haltól, már hát ragadozó, de így voltam ezzel anno a nílusi angolnával is. Azóta is tök jól elvan és nem bántja a többi halat. Ahogy néztem a kereskedésben ez a csuka szép nagyra is meg tud nőni. 
Ezek a képek még akkor készültek mikor hozzá kerültek, azóta már nőtt pár centit. Elég mókás hal, főleg hogy szép nagy úszói vannak és azokat lebegteti, mint valami legyezőt. Írdatlan mennyiségű kaját meg tud enni. Azt hittem alapból ragadozó, de simán bekapta a fél spurina tablettát is.
Kis viszonyítási alap, hogy mekkora volt. Majd ha nagyobb lesz csinálok róla nagyobb képet is. Neki még az az érdekessége, hogy nincs kopoltyúja, hanem tüdővel lélegzik. Így néha felmegy az akvárium tetejére meglátogatni a pillangó halakat.



2010. április 21., szerda

A terrárium hóhérja

Egyik reggel arra lettem figyelmes, hogy valami szokatlant tart a karjaiban. Hmm, mondom mi lehet az ami piros és zöld. Eddig ilyet sose evett. Aztán rájöttem, hogy hőn szeretett békám volt az. Szegény pára, eddig ketten is tök jól el voltak a hóhér ketrecében, most meg csak így vége az életének. Nem sokkal később a másikat is elkapta, de őt sikerült kimenteni. Most hossza felépülésbe kezdett. Majd meglátjuk mi lesz az eredménye.
Íme őkelme a hóhér :
Mikor elkapta a tücsköt azt mondtam, max kevesebb kaja marad a békák számára. Nem semmi milyen reflexe van egy ilyen állatnak.
Aztán szépen felfalta az össze törpe tarisznya rákomat.



És végül főfogásnak a békámat választotta. No persze ezt nem egy nap alatt.


Nagyítás csak erős idegzetűeknek. Lakik még melette egy másik óriás tarisznya rák is. Ő jóval félénkebb. Két lábát le is kapta a hóhér. Most már úgy néz ki, hogy újra ki fog nőni. Milyen jó is a rákoknak :)
Őkelme már kétszer vedlett eddig. Remélem nem az utolsó volt. Nagyobb testű rákoknál ez a vedlés veszélyes is lehet, főleg ha van egy másik rák aki még hajkurássza is őt közben.

Pleko (Liposarcus multiradiatus)

Másik még öregebb halam, bár méreteit tekintve jóval kisebb, mint az óriás algaevő. Eredetileg kettő volt belőle egy albínó és egy sima sötét színű. A sötét színű nem bizonyult hosszú életűnek. A másik már 2008 január óta megvan. A képen jól látszik, hogy méretei max két csiga hossz volt. Mostmár azért jóval nagyobb. Békés hal, ritkán borzolja fel hátúszóját. A óriás algaevők néha megkergetik, ha útban van. Íme még pár kép róla:




Vitorlás óriás algaevő (Glyptoperichthys gibbiceps)

Egyike a "legöregebb" halaimnak. Kettő van belőle. Az egyik pár centivel kisebb. A nagyobb kb 20 cm hosszú. Gyöngyörű hal, főleg mikor a felső úszonyát kifeszíti. Mikor hozzá került kb 5 cm lehettek.
Aztán szép lassan elkezdtek nőni. Ők túlélték a nagy halvészt. Viszonylag békés hal, de néha megkergeti fajtársait.
Ők azon kevesek közé tartoznak akik mind a három akváriumomban laktak.
Szinte minden elcsócsálnak, de napközben el szoktak bújni a nagy növény mögé.
És íme egy összehasonlító kép, de ez a kisebbről készül:

Ime az új akksimról a legújabb kép. A kezdetek óta kicsit átalakították a halak, illetve egy két növény kipusztult, egy kettő új lett.

Jelenlegi létszám :

8 db Malabári dánió
4 db kék páncélos harcsa
2 db panda harcsa
2 db Vitorlás óriás algaevő
2 db gyümölcs evő piránja
2 db ezüst cápaharcsa
2 db cápaharcsa
2 db márvány gurámi
2 db arany gurámi
2 db pillangóhal
2 db legyező garnéla
2 db narancsszínű algaevő
1 db albínó plekó
1 db arany kalász hal
1 db foltos angolna
1 db holdfény gurámi
1 db Stendhal-hal
1 db sokúszós csuka
1 db nílusi angolna
1 db algaevő harcsa
1 db dominó harcsa

jó pár darab zebra csiga

2010. március 20., szombat

Gondoltam felteszek még egy képet így üresen. Első problémám az volt, hogy kicsit koszosan kaptam meg az akváriumot.  No de sebaj, mert ezen viszonylag gyorsan tudtam segíteni. Második probléma az volt, hogy a front üveg merevítője el volt törve. Első gondolatom az volt, hogy ragasztok alá egy 30*4 cm csíkot, így áthidalva a törött területet. De erről gyorsan lebeszéltek. Mondták, hogy valószínű azért tört el, mert nincs benne középső merevítő. Így kénytelen leszedni a front merevítőt, és venni egy újat és ha már úgy is leszedtem, akkor már egy középső merevítő se árthat. Első kellemetlen meglepetés akkor ért mikor odaragasztottam a merevítőt, és fél óra múlva lepotyogott. Még szerencse, hogy elötte ragasztottam be a "növénytartó rekeszeket" így azok felfogták és nem tört el. 
A növénytartó rekeszekre azért volt szükség, mert, jól is néznek ki, a növényeket nagyobb magasságú soder fogja és így a halak nehezebben tudják őket kitúrni. Egyébként aquamorf öreg fa hátterét daraboltam fel és ragasztottam be szilikonnal. 

Mikor mindez megszáradt, következett az első próba feltöltés. Ami sikeresnek bizonyult, mert egyben maradt az akvárium :)
Rengeteg helyen lehet a neten olvasni, hogy mi a teendőnk, ha új akváriumot szeretnénk berendezni. De mindegyik végén az van, hogy várjunk egy-két hetet, míg az akvárium "össze érik". A probléma az, hogy mi van akkor, ha valakinek már van egy akváriuma és az helyébe szeretné az újat. Erről sehol nem írna, hogy addig hova tegye az ember a halait. Merthogy egy ilyen telepítés elég stresszes a halak számára. Végül mégse a eredeti helyére tettem az akksit, hanem a másik falhoz. Így sokkal jobban is mutat a szobába bekukkantó vagy belépő embernek. 
Miután az első feltöltés sikeres volt, a helyére vonszoltuk. Szürke polifoam került minden hova, így kényelmesen helyezkedhetett. 
Az akváriumhoz adott világítás nem volt jó üzlet, gyenge is volt és elég kényes és semennyire se állja a vizet.
Ismerősöm tanácsára rendeltem egy T5-ös világítást, amibe két cső is elférhet. Megint a JBL csövek mellett döntöttem. Két oldalt a műanyag szélre fel is lehetett szerelni és így stabilan rajta van. Lehetőség van arra is, hogy lehessen forgatni, így pl az fénycső csere vagy takarítás sokkal egyszerűbb. 
Az első vízfeltöltés. A három növény tartó rekesz rengeteg sódert felvett. 15 litert. Első növényeket már be is ültettem. Sajnos másnapra teljesen tej fehér lett a víz.

Ezen némi vegyszerrel és a másik akváriumból átszívattyúzott vizzel sokat tudtam segíteni. Így harmad napra teljesen kitisztult a víz. Képen látszik, hogy még egy csomó kavics hiányzott belőle, ez ugyanis a másik akváriumban volt. :) 
Így néz ki a növény tartó rekesz:

Folyt. köv.



2010. március 15., hétfő

Újabb akvárium



Veszélyes dolog az akvarisztika. Aki egy kicsit is komolyabban foglalkozik vele, tudhatja. Először csak egy kis akvárium, aztán az ember azon kapja magát, hogy már nem fér el a lakásban az akváriumoktól. :) No valahogy ezzel én is így vagyok. A halak kinőtték a mostani 160 literest, úgyhogy úgy határoztam venni kéne egy nagyobbat. No de mekkorát? Először egy 240 literesben gondolkoztam. Az 120*40*50 lett volna. Bár akkor nyertem volna plusz 80 litert, viszont méretileg alig változott volna az akvárium. Tudni kell, hogy a legnagyobb harcsáim az aksi alján szoktak főként tartózkodni, tehát valami olyan megoldás kellett hogy a szélességet és a mélységet növelem. Következő variáció a 300 liter volt. 120*50*50. Ez már valamivel jobb de még mindig nem az igazi, és ráadásul jóval többe került volna. Közbe persze nézegettem az eladó akváriumokat is. Akkor találtam ezt az egyedi aksit. Azért egyedi mert 150*40*50 a mérete. Ráadásul már eleve volt benne egy perlites háttér és álvány is járt hozzá. Maga az akvárium súlya elég borzasztó. Vagy 60 kg. De szerencsére sikerült felcipelni a 2. emeletre. Most már az új helyén vírít. Folyt. köv.

2010. február 25., csütörtök

Ezüst támadás



Gyönyürű szépek ezek a halak, de egyben elég veszélyesek is, no nem a halakra nézve, hanem az emberre. Sehol nem írják, de tilos őket kézzel megfogni, de ha mégis megteszük, kellemetlen meglepetésben lesz részünk. A két mellső úszója iszonyatos tüskékben végződik. Erre csak most jöttem rá, miután kézzel szerettem volna áttelepítni az egyik helyről a másikra. Nem volt jó ötlet.
Ugyanez vonatkozik a dominó harcsára is. Szerencsére a sima cápaharcsa nem rendelkezik ilyen "fegyverrel". Őt simán meg lehet fogni kézzel is. Ekkora halaknál néha jobban járunk, ha kézzel fogdosuk őket, mert a hálók eléggé felsérthetik a bőrüket, uszonyaikat.